Nordic Walking
Nordic Walking jest formą aktywności ruchowej, która może być podejmowana przez każdego i w prawie każdych warunkach. Uprawiający Nordic Walking posiadają dwa specjalne kije i używają charakterystycznej techniki chodzenia. Po raz pierwszy Nordic Walking wprowadzili w Finlandii w latach 70-tych poprzedniego stulecia narciarze, którzy w ten sposób przygotowywali się do sezonu zimowego. Ze względu na dostępność i płynące korzyści dla zdrowia, Nordic Walking jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się form rekreacji. Według INWA (International Nordic Walking Association) w 2006 roku Nordic Walking uprawiało ok. 6 milionów ludzi na świecie!!!
Nim przeczytasz więcej, rozważ zakup mojej książki Nordic Walking Jak Chodzić.
Znajdziesz w niej między innymi:
- Kompletny przewodnik po nauce chodzenia.
- Informacje jak zacząć i jak zaplanować trening.
- Dowiesz się jak i z jaką intensywnością ćwiczyć - w środku ponad 123 ćwicznia z zdjęciami.
Więcej informacji o tej publikacji znajdziesz na stronie nordicwalking-jakchodzic.pl
Korzyści płynące z nordic walking
Dzięki zaangażowaniu całego ciała Nordic Walking jest świetnym ćwiczeniem kondycyjnym, jednocześnie wzmacniającym grupy mięśniowe kończyn dolnych, górnych oraz tułowia. Badania przedstawiają, iż podczas chodu z kijami przy odpowiedniej technice spalanie kalorii wzrosło aż o 46% w porównaniu do zwykłego marszu. Dodatkowo wzrastająca częstość skurczów serca podczas wysiłku powoduje hartowanie mięśnia sercowego, czego skutkiem jest rozwój krążenia obocznego.
Kije używane w Nordic Walking są dodatkowym punktem podparcia, tym samym pomagają utrzymać prawidłową sylwetkę oraz poprawiają stabilność postawy. Prawidłowa technika marszu z kijami powoduje wzrost szybkości poruszania się, bez odczucia zwiększonego zmęczenia!
Dzięki systematycznym ćwiczeniom poprawia się ruchomość w stawach, zmniejsza się napięcie mięśniowe w okolicach pleców i szyi oraz, co najważniejsze na twarzy pojawia się uśmiech:)
Aktywność fizyczna = zdrowie
Aktywność fizyczna powinna towarzyszyć nam przez całe życie. Według najnowszych badań na aktywność fizyczną powinniśmy przeznaczać co najmniej pół godziny dziennie przez większość dni w tygodniu. Charakter takiej aktywności to od 5 - 10 minut rozgrzewki, 20 - 30 minut wysiłku tlenowego i 5 - 10 minut zakończenia wysiłku, inaczej uspokojenia organizmu. Docelowa częstość skurczów serca podczas takiego wysiłku powinna wynosić ok 60 - 75% maksymalnej częstości skurczów serca. Powyższy efekt osiągamy angażując do wysiłku duże grupy mięśniowe, na przykład podczas biegów, jazdy na rowerze, gry w tenisa, lub podczas uprawiania coraz bardziej popularnego Nordic Walking. Jak pisze prof. J.Adamus i dr D.Kałka "...duża aktywność fizyczna musi być trwałym elementem wpisanym na stałe w codzienne życie".